Informacja z przebiegu spotkania z wolontariuszami Telefonu Zaufania dla Osób Dorosłych w Kryzysie Emocjonalnym Instytutu Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego

W dniu 13.01. br. o godzinie 18.00 odbyło się spotkanie członków Grupy Wsparcia TROP z wolontariuszami Telefonu Zaufania dla Osób Dorosłych w Kryzysie Emocjonalnym Instytutu Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego,przy ul. Gęślarskiej 3 w Warszawie. Przedstawiciele Grupy Wsparcia TROP opowiedzieli wolontariuszom o problemach osób chorujących psychicznie, o objawach choroby i jak można pomagać osobom chorującym mając na względzie, że wśród osób korzystających z Telefonu Zaufaniabywają osoby chorujące psychicznie lub ich rodziny.

W pierwszej części spotkania Pan Jacek opowiedział o chorobie na własnym przykładzie, tj. omówił: historię chorowania, na czym polega choroba i leczenie, jak wygląda życie codzienne oraz jak ważnebyły i sąw jego przypadku kontakty i wsparcie ze strony otoczenia. Ponadto omówił objawy towarzyszące schizofrenii w taki sposób, aby ułatwić wolontariuszom rozpoznanie osoby chorującej psychicznieoraz opowiedział jak jego zdaniem powinno się prowadzić rozmowę i postępować z takimi osobami. Ponadto Pani Bożena podzieliła się własnymi przemyśleniami na temat choroby psychicznej, radzenia sobie z objawami oraz możliwości korzystania z pomocy profesjonalistów.

Dzięki przekazowi przedstawicieli TROPu wolontariusze Telefonu Zaufania uzyskali wiarygodne informacje odnośnie życia osób chorujących psychicznie i możliwości udzielania im pomocy.

W drugiej części spotkania wolontariusze zadawalipytaniadotyczące objawóworaz przeżywania chorób psychicznych. Na pytania „jak przekonać chorującego aby udał się do lekarza i konieczności przyjmowania leków,” prowadzący zasugerował kontakt z Doradcami TelefonicznymiTROPu, którzy udzielają właściwego wsparcia emocjonalnego oraz informacji gdzieskorzystać z pomocy profesjonalistów.Dodał też, że w zależności od sytuacji można zaaranżować wizytę u psychiatry nie precyzując choremu wcześniej, iż chodzi o tę specjalność lub wezwać psychiatrę do domu chorego. Dyskutowano także jak powinna przebiegać komunikacja między osobą chorą i jego otoczeniem, w tym rodziną, zaprzeczać czy nie w przypadku różnego typu urojeń, jak pomagać osobie chorującej w walce z lękiem. W tym miejscu przedstawiciel TROPu opowiedział o terapii poznawczo – behawioralnej, która okazała się skuteczna w walce z lękiem w jego przypadku. Padały jeszcze inne pytania, np.: „dlaczego mimo przyjmowania leków może dochodzić do kolejnych hospitalizacji, co dzieje się z chorymi nie korzystającymi z pomocy psychologa, w jakich okolicznościach sąd decyduje o konieczności leczenia, gdzie można zasięgnąć informacji odnośnie rozwiązań prawnych dotyczących osób chorujących (typu dofinansowanie do wynagrodzenia za pracę).” Na wszystkie te pytania przedstawiciele TROPu udzielali odpowiedzi z własnej perspektywy i doradzali możliwość korzystania z Poradnika/Informatora przygotowanego i wydanego w ostatnim czasie przez Porozumienie na Rzecz Wspierania Osób Chorujących Psychicznie.

Przedstawiciele TROPu opowiedzieli również o możliwości korzystania z oferty terapeutycznej i edukacyjnej przez osoby chorujące,w ramach programu „Mieszkanie treningowe” realizowanego przez Bródnowskie Stowarzyszenie Przyjaciół i Rodzin Osób z Zaburzeniami Psychicznymi POMOST. Mieszkanietego typu na celu przygotowanie uczestników do samodzielnego funkcjonowania w przyszłości.

W dyskusji przewijał się też problem niskiej świadomości społecznej w zakresie chorób psychicznych (niewiedza o chorobach przekłada się na brak zatrudniania osób chorujących i ich małą aktywność na rynku pracy).

W spotkaniu wzięło udział 15 wolontariuszy Telefonu Zaufania dla Osób Dorosłych w Kryzysie Emocjonalnym Instytutu Psychologii Zdrowia PTP oraz 2 przedstawicieli Grupy Wsparcia TROP.

Powrót

Szukasz pomocy?

Skontaktuj się z Doradcami Telefonicznymi. Jest to pierwszy w Polsce telefon, w którym porad udzielają osoby po kryzysach psychicznych. Zadzwoń.

22 614 16 49

(pon. - czw.: 17.00 - 19.00)

Grupa TROP

Grupa Wsparcia TROP" Jest to grupa samopomocowa, której członkami są osoby po kryzysach psychicznych. Dowiedz się więcej o tym co robią.

Czytaj więcej