Grupa, która ukończyła program Edukatora, przygotowała kolejne szkolenie dla osób, które również doświadczyły kryzysu psychicznego. Dwóch Edukatorów spotkało się w dniu 9.03.2017 roku z uczestnikami Bielańskiego Środowiskowego Domu Samopomocy. Celem jak zawsze było przekazanie wiedzy z zakresu praw obywatelskich oraz poinformowanie zebranych o tym jak i kiedy można korzystać z pomocy Rzecznika Praw Obywatelskich. Edukatorzy w sposób zwięzły i dostępny przekazali najważniejsze informacje dotyczące głównie tego, czym się zajmuje Rzecznik, w jaki sposób może pomóc osobom chorującym psychicznie i jak się z nim kontaktować.

Na początek podkreślono zaangażowanie Rzecznika w pomoc osobom niepełnosprawnym psychicznie. Następnie, celem wywołania dyskusji, Edukatorzy podali przykłady naruszania praw obywatelskich podawane przez osoby chorujące na poprzednich spotkaniach i poprosili zebranych o podanie podobnych przykładów z ich życia. W odpowiedzi słuchacze relacjonowali sytuacje z pobytu w szpitalach, w których czuli się zagrożeni (np. zamykanie bez powodu w izolatce, krępowanie pasami i kaftanem oraz szarpanie pacjenta przy okazji tej czynności) czy o zabranianiu dostępu do łazienki i toalety. Relacjonowano również krzyki kucharek przy wydzielaniu posiłków, popychanie pacjentów, konieczność jedzenia bez noży. Słuchacze skarżyli się także na długie oczekiwanie na wizytę u lekarza psychiatry poza szpitalem a sama wizyta trwaćmoże zaledwie 15 minut.

Drugą część spotkania Edukatorzy poświęcili omówieniu, w jaki sposób korzystać z pomocy Rzecznika podkreślając, że osoby po kryzysie psychicznym na równi z innymi mają prawo występowania do Rzecznika Praw Obywatelskich z wnioskiem o pomoc w ochronie swoich wolności lub praw naruszonych przez organy władzy publicznej, co wynika z Art. 80 Konstytucji RP. Poinformowano, że funkcjonuje bezpłatna infolinia, którą obsługują doświadczeni prawnicy udzielający informacji o przysługujących obywatelom prawach i możliwych sposobach postępowania. Wniosek kierowany do Rzecznika jest wolny od opłat. Można go wysłać pocztą, złożyć osobiście na piśmie lub ustnie w Biurze RPO, a także na formularzu elektronicznym za pośrednictwem strony internetowej www.rpo.gov.plPodkreślono, że Rzecznik może zażądać wszczęcia postępowania w każdej sprawie, wziąć udział w każdym toczącym się już postępowaniu cywilnym lub administracyjnym, wnioskować o badanie sprawy do innego organu kontrolnego, występować do instytucji o usunięcie naruszenia w przypadku gdy stwierdzi, że prawa i wolności lub zasady równego traktowania zostały naruszone.

Zebrani wykazali duże zainteresowanie tematem spotkania, wywiązała się dyskusja, która dowiodła jak duże jest zapotrzebowanie na wiedzę z tego zakresu w środowisku osób narażonych szczególnie na dyskryminację i łamanie prawa.

Na koniec wszyscy uczestnicy otrzymali ulotki Rzecznika Praw Obywatelskich z podstawową wiedzą jak i kiedy korzystać z jego pomocy oraz o bezpłatnej pomocy prawnej.

Spotkanie trwało 1 godzinę i wzięło w nim udział 20 uczestników Bielańskiego ŚDS, przy ul.Grębałowskiej 14.

Powrót

Szukasz pomocy?

Skontaktuj się z Doradcami Telefonicznymi. Jest to pierwszy w Polsce telefon, w którym porad udzielają osoby po kryzysach psychicznych. Zadzwoń.

22 614 16 49

(pon. - czw.: 17.00 - 19.00)

Grupa TROP

Grupa Wsparcia TROP" Jest to grupa samopomocowa, której członkami są osoby po kryzysach psychicznych. Dowiedz się więcej o tym co robią.

Czytaj więcej