Sprawozdanie ze spotkania Grupy Wsparcia Osób z Doświadczeniem Kryzysu Psychicznego TROP 15.02.2017
Akademia Pedagogiki Specjalnej im Marii Grzegorzewskiej

15.02.2017 o godzinie 11.30 na Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie odbyło się drugie w tym roku, a 37 od stworzenia TROPu spotkanie Grupy. W spotkaniu uczestniczyło 10 osób i 2 sojuszniczki.

Po przywitaniu, przewodniczący TROPu podsumował przebieg dotychczasowych spotkań. W okresie 3 lat działania Grupy, w spotkaniach uczestniczyło aż 65 osób, nie włączając w to profesjonalistów i sojuszników. Podkreślono, że niektórzy włączali się bardzo aktywnie w rozwój Grupy i jej działalność, inni pozostawali w roli obserwatorów lub dzielili się swoimi cennymi uwagami. Podczas aktywności TROPu wiele udało się zrobić w obszarze samopomocy, środowiskowego wsparcia i zdrowienia dla innych osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego. Korzyści ze spotkań i działań TROPu są duże także dla jego członków. Działalność i aktywność pozwalają na rozwój, nabywanie nowych umiejętności a także poczucie satysfakcji, które ważne są w procesie zdrowienia.

Następnie zachęcono, aby propagować i polecać Grupę Wsparcia TROP, która jest cennym źródłem nowych doświadczeń, gdzie każdy może znaleźć swoje miejsce, aktywnie działać, aby zmieniać oblicze polskiej psychiatrii.

Przewodniczący przedstawił bieżące działania Grupy Wsparcia TROP:

-w odpowiedzi na artykuł prof. Nowaka Grupa wystosowała protest, postulując, że każdy ma prawo do edukacji, co gwarantuje konstytucja RP. Grupa sprzeciwia się innemutraktowaniuosób, które mają doświadczenie choroby czy zaburzeń psychicznych. Chaotyczny i ogólnikowy sposób traktowania ekspertów przez doświadczenie jest krzywdzący i marginalizujący. TROP ustosunkował się także do słów J. Rokity umieszczonych „W sieci”. J. Rokita popierał stygmatyzujące podejście prof. Nowaka.Treść protestu dostępna jest na stronie facebooka Grupy Wsparcia TROP i na stronie: www.czasnaporozumienie.pl

Zdarzenia takiepokazują jak ważne są wielopoziomowe działaniadestygmatyzujące. Powinny one docierać do wszystkich ludzi i instytucji. Uświadamianie, że każdy może mieć swoje ograniczenia, jednak wszyscy są równi, powinno być szerzone także w kręgach wykładowców akademickich.

W związku z tematem wywiązała się dyskusja, która pokazała jakwiele jeszcze jest do zrobienia. Obraz osób chorujących psychicznie jest niezgodny z prawdą. Określenia kojarzące się z chorobą często używane sąbezmyślnie w mediach w stosunku do osób, które naruszają normy prawnelub aby obrazić innych. Jest to niewłaściwe zjawisko, którekreuje negatywny obraz osób doświadczających kryzysu psychicznego, modelując krzywdzącezachowania w społeczeństwie. Takie zjawisko jest wtórnie marginalizujące.  Powoduje, że trudno jest jawnie przyznać się do danych trudności, ponieważ automatycznie zamyka to większość możliwości życiowych, m.in.zawodowych.

– w ramach działań destygatyzacyjnych przeprowadzone zostały dwie prelekcje na APS.  Pani Agnieszkaprzeprowadziła je na IV roku psychologii. Prelegentka podzieliła się własnym doświadczeniem, możliwościami działań destygmatyzacji i pomocy w zdrowieniu. Odpowiedziałatakże na pytania studentów przybliżając im prawdziwy obraz kryzysu. Notatki z prelekcji są dostępne na stronie www.czasnaporozumienie.pl

-10.02 odbyło się spotkanie Sekcji Psychiatrii Środowiskowej i Rehabilitacji. Obecny na nim był Przewodniczący Grupy- Jacek Bednarzak. Na spotkaniu P. Jacek opowiedział o działalności TROPu, przedstawił postulaty ”Czego potrzebujemy aby zdrowieć?”. Obecni byli psychiatrzy, psychologowie, terapeuci, pielęgniarki, przedstawiciele zespołów leczenia środowiskowego i ŚDSów. Wkład przewodniczącego będzie ujęty w protokole ze spotkania.

-08.05 br.odbędzie się I Kongres Zdrowia Psychicznego, na którym obecni będą członkowie Grupy Wsparcia TROP. Podczas wydarzania poruszane będą tematy dotyczące reformy psychiatrii w Polsce.

-do tej pory Edukatorzy Praw Obywatelskich z Grupy Wsparcia TROP przeprowadzili 6 spotkań w instytucjach wsparcia środowiskowego w tym jedno w szpitalu na ul.Nowowiejskiej. Odbiorcami łącznie było ponad 100 osób. Edukatorzy przekazują wiedzę o prawach, jakieprzysługująosobom doświadczającym kryzysu, edukując jak o nie zabiegać. Informacje zwrotne od odbiorcówprzekazywanesą następnie do Rzecznika. Następne spotkanie z edukatorami przewidziane jest w ŚDS Bielany.

-14.03 br. odbędzie się konferencja w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich. Na konferencję zaproszony został przewodniczący TROPu, jako ekspert przez doświadczenie i członek Grupy.

-cały czas trwają dyżury doradców telefonicznych TROPu. Do doradców można dzwonić od poniedziałku do czwartku w godzinach 17.00 – 19.00 pod nr 22 614 16 49.

Każdy, kto szuka wsparcia emocjonalnego, doświadcza kryzysu i nie we jak sobie z nim poradzić – otrzyma pomoc. Zachęcamy do kontaktowania się zarówno rodzinyjak i przyjaciół osób doświadczających trudności.

-w przygotowaniu jest 5 numer TROPiciela – biuletynu Grupy Wsparcia TROP.  W planach jest wydanie numeru tematycznego, poświęconego jednemu zagadnieniu- w tym wypadku szpitalom, hospitalizacji i wszystkim, co się z tym wiąże.Wszystkich, którzychcą, aby świat ich usłyszał zapraszamy do przesyłania swoich artykułów, przemyśleń, wierszy, rysunków itd. na adres redakcjibiuletynu: biuletyn.tropiciel@gmail.com

– w bieżącym roku zaplanowane zostały 3 spotkania w szpitalach psychiatrycznych. Pan Jack i Pani Agnieszka odwiedzą osoby hospitalizowane, opowiedzą o działalności TROPu, zachęcą do aktywności po wyjściu ze szpitala. Opowiedzą, co można robić, gdzie iść, aby dążyć do zdrowienia.

-podsumowując 3 letnią działalność TROPu należyzastanowićsię w jaką stronę ma onadziałać. Wiele działań Grupy odniosło duży sukces, pomogło wielu osobom w zdobywaniu wiedzy dotyczącej wszystkich aspektów kryzysu ipraw, jakie ma każda osoba. Edukowano uczniów, studentów, przedstawicieli oświaty i różnych instytucji o prawdziwym obliczu choroby. TROP pokazał, że choroba nigdy nie definiuje osoby jej doświadczającej, jest tylko pewną trudnością na drodze życia, którą da się pokonać przy odpowiednim wsparciu i wiedzy.  Telefoniści wspomogli osoby nieradzące sobie z niektórymi problemami, potrzebujące oparcia emocjonalnego. Wszystkie Działania destygmatyzacyjne mają swoje wypracowane metody, scenariusze i materiały. TROP przygotowywał konferencje, które okazywały się sukcesami i wytyczały tory działaniom środowiskowego modelu wsparcia. Wystąpienia w mediach odczarowywały negatywny obraz kryzysu psychicznemu dużej liczbie odbiorców.

Grupa Wsparcia TROP zamierza kontynuować sprawdzone i skuteczne działania destygmatyzacyjne i pomocowe, a także wdrażać nowe. Grupa planuje także poszerzyć tzw. działania do wewnątrz, czyli spotkania integracyjne, okazjonalne, które będą miały charakter luźniejszy i towarzyski.

Wszystkie działania zarówno nakierowane na rozwój wsparcia środowiskowego a także aktywności wzmacniające wewnętrzną integrację są zależne od zdania członków TROPu.  Ilość, częstotliwość i rodzaj inicjatyw są zdeterminowane przez chęci i pomysły uczestników. Zasadami grupy są równość członków, odpowiedzialność za działania irozwój, dlatego każdy ma istotny wpływ na kierowanie torem ekspansji Grupy Wsparcia TROP.

Członkowie TROPu nastawieni są na działania destygmatyzacyjne powadzone w duchu dotychczasowych aktywności, jednak chcą także pogłębić wewnętrzne interakcje, co być może w przyszłości będzie wprowadzane dzięki większej ilości spotkań okolicznościowych.

– Grupa Wsparcia w bieżącym roku planuje zorganizować kolejną konferencję, która przy zaangażowaniu i pomysłowości może okazać się takim samym sukcesem jak dotychczasowe. Konferencje czynnie wpływają na rozwój psychiatrii środowiskowej, wyznaczając jej kierunek.

Powrót

Szukasz pomocy?

Skontaktuj się z Doradcami Telefonicznymi. Jest to pierwszy w Polsce telefon, w którym porad udzielają osoby po kryzysach psychicznych. Zadzwoń.

22 614 16 49

(pon. - czw.: 17.00 - 19.00)

Grupa TROP

Grupa Wsparcia TROP" Jest to grupa samopomocowa, której członkami są osoby po kryzysach psychicznych. Dowiedz się więcej o tym co robią.

Czytaj więcej