Słowniczek ważnych pojęć
Grupa Wsparcia TROP – jest to jedna z niewielu działających w Polsce grupa samopomocowych osób chorujących psychicznie. Grupa TROP działa w ramach Porozumienia na Rzecz Wspierania Osób Chorujących Psychicznie
Porozumienie na Rzecz Wspierania Osób Chorujących Psychicznie – jest to nieformalna organizacja skupiająca profesjonalistów, osoby chorujące, członków ich rodzin. W ramach Porozumienia następuje wymiana poglądów, doświadczeń i pomysłów na rozwiązywanie ważnych kwestii takich jak stygmatyzacja i stereotypowe traktowanie oraz skuteczne wspieranie osób chorujących psychicznie. Celem Porozumienia jest także rozpowszechnianie rzetelnej wiedzy o chorobach psychicznych, tak aby zapobiegać uprzedzeniom i dyskryminacji wobec społeczności, która jest wciąż postrzegana przez pryzmat niechętnych przekonań.
Ekspert przez doświadczenie – osoba po kryzysie psychicznym, która na podstawie swoje doświadczenia choroby i zdobytej podczas choroby wiedzy działa na rzecz wspierania innych osób chorujących psychicznie.
Środowiskowy Dom Samopomocy – jest jednostką organizacyjną pomocy społecznej, funkcjonuje jako zadanie zlecone z zakresu pomocy społecznej i jest finansowany ze środków Wojewody. Wyróżnić można trzy typy domów środowiskowych:
typ A – dla osób przewlekle psychicznie chorych;
typ B – dla osób z niepełnosprawnością intelektualną;
typ C – dla osób wykazujących inne przewlekłe zaburzenia czynności psychicznych.
Warsztaty terapii zajęciowej, WTZ – placówka wykonująca rehabilitację społeczną i zawodową niepełnosprawnych uczestników. Terapia realizowana jest poprzez terapię zajęciową. Uczestnicy WTZ muszą posiadać orzeczenie o niepełnosprawności. Orzeczenie takie (wraz z kwalifikacją do uczestnictwa w warsztatach terapii zajęciowej) wydają powiatowe zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności[
Mieszkanie chronione (treningowe) – jest świadczeniem niepieniężnym z pomocy społecznej. Pobyt w takim mieszkaniu może być przyznany osobie, która ze względu na trudną sytuację życiową, wiek, niepełnosprawność albo chorobę potrzebuje wsparcia w funkcjonowaniu w codziennym życiu, ale nie wymaga usług w zakresie świadczonym przez jednostkę całodobowej opieki.
Schizofrenia – to przewlekła choroba, którą można i trzeba leczyć. Należy do tzw. zaburzeń psychotycznych (psychoz), czyli stanów charakteryzujących się zmienionym chorobowo, nieadekwatnym postrzeganiem, przeżywaniem, odbiorem i oceną rzeczywistości. Ryzyko zachorowania na schizofrenię w ciągu całego życia wynosi około 1%. Równie często chorują kobiety, jak i mężczyźni. Jest to choroba ludzi młodych – ponad połowa zachorowań rozpoczyna się przed 30. rokiem życia.
Depresja – Depresja jest stanem chorobowym, który objawia się długotrwałym złym samopoczuciem, zniechęceniem, brakiem energii życiowej, przygnębieniem, smutkiem, apatią, a nawet myślami samobójczymi. Do zaburzeń psychicznych dołączają objawy somatyczne, czyli cielesne. Na skutek symptomów depresji chorzy zaczynają zaniedbywać codzienne obowiązki – pracę, szkołę, higienę osobistą. Definiowana jest jako zaburzenie psychiczne z grupy chorób afektywnych. Depresja wg WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) jest czwartym najpoważniejszym problemem zdrowotnym na świecie. Szacuje się, że o koło 10% populacji cierpi na depresję. 25% epizodów tej choroby trwa krócej niż jeden miesiąc. 50% ustępuje przed upływem trzech miesięcy.